برتری گرافیکی سرفیس پرو در برابر آیپد۴

tablighat

برتری گرافیکی سرفیس پرو در برابر آیپد۴

Microsoft Vs Apple

Microsoft Vs Apple

در طی چند سال اخیر بحث بنچمارک ها و مقایسه میان پردازنده ها و چیپ های گرافیکی بسیار داغ بوده و نقدها و بررسی های فراوانی در این زمینه صورت گرفته ، اما بحث بیشتر پیرامون محصولات قابل حمل با پردازنده های مبتنی بر ARM بوده است که مهمترین عامل می تواند ناسازگار بودن رابط ویندوز و استفاده از منابع سیستمی تا قبل از معرفی ویندوز ۸ و نسخه RT آن بوده است.

با عرضه این ۲ سیستم عامل پای دستگاه های قابل حمل مانند تبلت های مبتنی بر این پلتفرم ها رواج یافت و کم کم شرکت های فعال در حوزه مقایسه پردازنده ها و عملکرد دستگاه ها بیشتر بر روی این پلتفرم زوم کرده اند. از میان شرکت های مذکور GLBenchmark فعالیت گسترده تری داشته است و همواره دستگاه های با سیستم عامل های اندروید و ios را مورد نقد و بررسی قرار داده، اما اخیرا کارشناسان وبسایت anandtech موفق شده اند تا نتایجی را از مقایسات پنهان GLBenchmark با نام DXBenchmark که عملکرد دستگاه های ویندوزی را نیز مورد بررسی قرار داده است را به بیرون منتشر کنند. همانطور که از نام DXBenchmark پیداست، این بنچمارک با استفاده از DirectX API شرکت مایکروسافت به تحلیل و بررسی چیپ ست های گرافیکی می پردازد.

نسخه GLBenchmark 2.7 پا را جلو گذاشته و اقدام به اضافه کردن یک تست جدید با نام T-Rex HD کرده است که یک انیمیشن کارتونی می باشد و در آن یک دایناسور در حال تعقیب دختری بر روی موتور می باشد. در این تست پیچیدگی صحنه انیمیشن به شکلی فوق العاده توسط بنچمارک T-Rex HD مورد بررسی قرار می گیرد و پیشرفت کار GLBenchmark تحسین برانگیز است. در عکس های زیر نمایی از انیمیشن جدید و مراحل مختلف کار را ملاحظه می فرمایید:

 

 

 

عملکرد تست جدید T-Rex HD benchmark را نیز در جدول زیر می توانید ملاحظه بفرمایید:Table

اکنون نوبت به لحظه هیجان انگیزی می رسد. اندرویدی ها و ویندوزی ها به همراه یک دستگاه قدرتمند مبتنی بر ios در تست ما حضور دارند. دستگاه های سورفیس RT شرکت مایکروسافت با پردازنده Tegra3 و Dell XPS 10 با پردازنده APQ8060A/Adreno 225 تحت پلتفرم ویندوزRT شرکت مایکروسافت در این رقابت شرکت کرده اند. دیگر شرکت کننده در این مسابقه VivoTab Smart شرکت ایسوس با پردازنده Atom Z2560/PowerVR SGX 545 می باشد که از ویندوز پرو ۳۲ بیتی بهره می برد.

اما در دسته ۶۴ بیتی ویندوز پرویی ها ۲ مدعی در این رقابت حضور دارند. یکی تبلت آشنای مایکروسافت با پردازنده Core i5-3317U/HD 4000 و دیگری Razer Edge با پردازنده Core i7-3517U/GeForce GT 640M LE می باشد. اما دیگر مدعی شرکت کننده محصول قدرتمند شرکت اپل یعنی آیپد۴ با گرافیک قدرتمند PowerVR SGX 554 Mp4 می باشد باضافه تعدادی دیگر از اندرویدی های مشهور بازار که نسبتا فروش بالایی دارند. مطابق معمول از تست های سبک تر و نتایج پایین در رابطه با تست گرافیک ها شروع می کنیم:

1Chart 11Chart

همانگونه که در نتایج پیداست در اولین تست پردازنده Intel’s HD 4000 با شایستگی بهترین مقام را در بین تبلت ها بدست آورده است. راندمان تبلت سرفیس پرو در حدود ۲ برابر نسل چهارم آیپد بوده است. Razer Edge نیز با استفاده از گرافیک NVIDIA’s GeForce GT 640M LE چیزی در حدود ۳ برابر آیپد۴ قدرت از خود نشان داده است. Mali-T604 گوگل نکسوس جایگاهی را در بین آیپد۴ و آیپد مینی بدست آورده است. اما جالب ترین نکته در اولین تست ما جایگاه و اختلاف گوگل نکسوس۷ در مقابل سرفیس RT بوده است. همانگونه که میدانید هر ۲ تبلت از پردازنده مشابه تگرا۳ بهره می برند، اما ظاهرا محصول اندرویدی راندمان بهتری از خود در مقایسه با ویندوز RT در کار با محصولات NVIDIA نشان داده است. اما سراغ سری بعدی رقابت می رویم تا عملکرد پردازنده ها را در مرحله بعدی شاهد باشیم:

2Chart 22Chart

شکاف میان HD 4000 اینتل و PowerVR SGX 554MP4 به میزان قابل توجه ۲.۵ برابر رسیده است. اما یک جابجایی در این تست نسبت به حالت قبلی رخ داد آن هم بین سروفیس RT و نکسوس۷ می باشد.

3Chart 33Chart

بالا بردن میزان پیچیدگی آزمایش مثلث نیز در نتیجه مقایسات زیاد تاثیرگذار نبود و همچنان شاهد قدرت نمایی ویندوز پرویی ها هستیم:

4Chart 44Chart

اما با پیش رفتن تست ها و رسیدن به مراحل پایانی کار، نکته جالبی را در رابطه با تست جدید T-Rex HD مشاهده نمودیم. زمانی که تست Egypt HD برای نخستین بار منتشر شد، بهترین پردازنده ها به سختی از مرز ۲۰ fps گذشتند در حالیکه اکثریت آن ها نتایجی در حدود ۱۳ fps را بدست آورده بودند. پس از ۸ ماه از زمان انتشار GLBenchmark 2.5 نتایج به صورت قابل ملاحظه ای پیشرفت داشتند به گونه ای که در حال حاضر بهترین پردازنده در میان تبلت ها قدرتی بیش از ۴۰ fps را در تست Egypt HD از خود نشان می دهد حتی آخرین اسمارت فون ها نیز قدرتی بیش از ۳۰ fps را به ثبت رسانده اند.

5Chart 55Chart

با نگاه کردن به نتایج offscreen در نهایت به نتیجه مورد نظر خود رسیدیم. پردازنده Intel HD 4000 با شایستگی توانست قدرتی ۳ برابر نسل چهارم آیپد را با پردازنده PowerVR SGX 554MP4 به خود اختصاص دهد. اما نکته ای در این میان نهفته است و آن هم مصرف برق ۲ پردازنده می باشد، جایی که پردازنده A6 شرکت اپل فقط ۵ وات مصرف برق را به خود اختصاص می دهد در حالیکه پردازنده Ivy Bridge شرکت اینتل که در سرفیس پرو استفاده شده است ۱۷ وات مصرف برق دارد.

حال سوال این است که آیا شرکت اینتل می تواند در نسل بعدی پردازنده های خود بر روی مصرف کمتر برق تاکید کند؟ همانگونه در طی سالیان اخیر مشاهده شده است سرعت رشد ARM بسیار بالا می باشد اما آنچه که مشخص است فعلا پردازنده های مبتنی بر ARM از لحاظ قدرت در سطحی بسیار پایین تر از پردازنده های مبتنی بر X86 قرار دارند و با توسعه ARM می توان به کمتر شدن این فاصله امیدوار بود اما شرکت اینتل نیز در صورتی که موفق یه طراحی پردازنده هایی بسیار کم مصرف تر از سری Ivy Bridge شود معلوم نیست که چه آینده ای در انتظار دستگاه های ARM خواهد بود.

در واقع باید اینطور گفت که در حال حاضر هر یک از پردازنده های ARM و X86 مزایایی بر یکدیگر دازند و به شدت در حال کار کردن بر روی نقاط ضعف خود و در دست گیری سهمی بیشتر از بازار هستند. اما نکته جالب دیگری که در تست های صورت گرفته خونمایی کرد عملکرد مشابه تگرا۳ و پردازنده A5 شرکت اپل در حالت مشابه ۱۰۸۰p بود. همچنین به طور میانگین می توان قدرت نکسوس۷ شرکت گوگل با سیستم عامل اندروید را با سرفیس RT در یک حد در نظر گرفت. همچنین پردازنده APQ8060A در Dell XPS 10 عملکردی بهتر از Intel Atom Z2560 داشت. اما آخرین تستی که در آزمایش Egypt HD صورت می گیرد این روزها بسیار معمول بوده و مورد استناد قرار می گیرد. جایی که تبلت های ویندوزی قدرت خود را به رخ همگان می کشند:

6Chart 66Chart

مسلما پیش بینی جایگاه پردازنده های ARM و X86 در سال های آینده بسیار جالب خواهد بود و مشخص خواهد شد که قدرت پردازنده های X86 در مقابل مصرف بهینه برق پردازنده های ARM به کجا خواهد رسید و هرکدام تا چه خواهند توانست ضعف های خود را پوشش دهند. فعلا که از لحاظ قدرت گرافیکی و پردازشی به شکل قابل ملاحظه ای برتری با X86 می باشد، اما در نقطه مقابل مصرف بسیار بالای برق پاشنه آشیل این پردازنده ها می باشد و موقعیت آن ها را تهدید می کنند. نکته قابل ملاحظه دیگری که وجود دارد عرضه ویندوز بلو می باشد که بنا به شایعات منتشر شده هسته های ARM و X86 این سیستم عامل در هم ادغام خواهند شد و شاهد عرصه ای جدید در بازار سیستم عامل ها خواهیم بود. بهترین راه صبر می باشد و گذر زمان تمامی حدس و گمان ها را در بوته آزمایش قرار خواهد داد.

anandtech,Translator

 

 

tablighat

Omid Ka

به طراحی وب و همچنین کار با سیستم مدیریت های مختلف علاقه مندم و همچنین در زمینه اخبار فناوری و تکنولوژی در خدمت دوستداران پی سی دراپ هستم :-)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *