ده نرم افزار کاربردی برای اوبونتو

tablighat

ده نرم افزار کاربردی برای اوبونتو

Ubuntu

Ubuntu

Automatix

   جست‌وجو و یافتن بسته‌های نرم‌افزاری برای هر توزیع، یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های کاربران لینوکس است. این نرم‌افزار کمک خواهد کرد هر آنچه را که نیاز دارید از روی دیسک اوبونتو یا اینترنت بیابید و به راحتی روی اوبونتو نصب کنید. Automatix بسته‌های نرم‌افزاری مورد نیاز را می‌یابد و از این طریق به سرعت می‌توانید نرم‌افزارهای مختلف را روی اوبونتو نصب کنید.

Beagle   
این نرم‌افزار یک موتور جست‌وجوی دسکتاپ مبتنی بر موتور جست‌وجوی دسکتاپ گوگل است و امکان جست‌وجو در محتویات و اطلاعات روی هارددیسک و دیگر انباره‌های ذخیره‌سازی اطلاعات را فراهم می‌کند. مبنای کار Beagle  ایندکس نمودن اطلاعات جدید و یافتن اطلاعات درخواستی از روی همین ایندکس‌ها است. ایندکس‌های ساخته شده توسط این نرم‌افزار بر اساس نام، نوع، فرمت، پسوند، موقعیت، اندازه و تاریخ ذخیره فایل است.

Gnome Deskbar Applet   
اپلت‌ها در لینوکس به برنامه‌ها و ابزارهایی گفته می‌شود که می‌توانند روی دسکتاپ به کار گرفته شوند. برای نمونه آیکون ساعت و تاریخ به نوعی اپلت هستند. نرم‌افزار Gnome Deskbar Applet امکان مدیریت اپلت‌های نصب شده یا قابل استفاده و دسترسی بهینه به آن‌ها را فراهم می‌کند. برای استفاده از این نرم‌افزار می‌توان روی پانل نوار دسکتاپ راست کلیک کنید و از گزینه Add to Panel این برنامه را بیابید و به پانل اضافه نمایید. این اپلت امکان جست‌وجو در اپلت‌ها با نرم‌افزار Beagle را فراهم می‌کند. برای این منظور کافی است اول نام یک اپلت در درون باکس جست‌وجوی این نرم‌افزار تایپ شود تا به صورت خودکار در دسترس شما قرار گیرد و از آن استفاده نمایید.

amaroK  
در شماره ۳۴ درباره نرم‌افزار صوتی amaroK صحبت کردیم. در نظر اول نمی‌توان گمان کرد که نرم‌افزار مالتی‌مدیای قدرتمندی مانند amaroK روی توزیع اوبونتو قابل نصب و استفاده باشد. اما  این امر امکانپذیر است. amaroK دارای رابط گرافیکی بسیار کاربرپسندی است و امکانات خوبی برای پشتیبانی از فرمت‌های فایلی مختلف و پخش فایل‌های موسیقی دارد. این نرم‌افزار روی اوبونتو به سرعت اجرا می‌شود و  ابزارهایی برای مدیریت تراک‌های آهنگ دارد و می‌توان با ساخت Play List‌های مختلف در آن دسترسی به آهنگ‌های خاصی را راحت‌تر نمود. امکان جست‌وجوی هارددیسک و دیگر وسیله‌های ذخیره‌سازی اطلاعات برای فایل‌های صوتی، استفاده از بانک اطلاعاتی آنلاین برای جدیدترین مجموعه‌های صوتی ِمنتشر شده روی اینترنت و پشتیبانی از فرمت‌های صوتی فشرده، از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار هستند.

Checkgmail   
این نرم‌افزار که امکان مدیریت ایمیل‌های جی‌میل را فراهم می‌کند، در System Tray لینوکس اجرا می‌شود و با برقرار کردن یک اتصال به اینترنت و سرویس جی‌میل شما را از رسیدن نامه‌های الکترونیکی جدید باخبر می‌کند. از طریق رابط همین برنامه می‌توان یک نامه باز کرد، و مطالعه نمود یا آن را به آدرس ایمیل دیگری Forward کرد.Marking as read ،Archiving ،Deleting و Reporting as Spam گزینه‌هایی هستند که در همان System Tray در اختیار شما قرار می‌گیرند.

VLC  
یکی از مشکلات همیشگی کاربران در توزیع‌های زنده‌ای مانند اوبونتو، کار با فایل‌های مالتی‌مدیا است. برنامه VLCاین مشکل را حل می‌کند. این نرم‌افزار چند سکویی قادر است با فرمت‌های مالتی‌مدیا، سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های مختلف کار کند. برای نمونه، فایل‌های مالتی‌مدیای اپل یا سولاریس در این برنامه قابل اجرا هستند. VLC روی توزیع‌های مختلف لینوکس نیز قابل استفاده است. همچنین امکان مدیریت و اجرای فایل‌های مالتی‌مدیا روی اینترنت با این نرم‌افزار وجود دارد.

NTFS Read/Write  
با این نرم‌افزار می‌توان در اوبونتو با پارتیشن‌های NTFS ویندوز در تعامل بود و اطلاعات را روی آن‌ها نوشت و خواند. هسته اوبونتو از NTFS پشتیبانی می‌کند و نیازی به افزودن ماجول‌هایی برای راه‌اندازی این فرمت نیست. در عوض، به ابزارهایی برای کار با آن نیاز است که یکی از آن‌ها می‌تواند NTFS Read/Write باشد. برای نمونه می‌توان با اجرای این نرم‌افزار فایل‌های مورد نیاز را از پارتیشن‌های NTFS در دایرکتوری‌های لینوکس کپی نمود.

BackupPC   
این قابلیت به صورت پیش‌فرض در اوبونتو وجود ندارد که بتوانید از اطلاعات روی کامپیوتر نسخه پشتیبان تهیه کنید. اما با افزودن بسته نرم‌افزاری BackupPC این امکان فراهم می‌شود. شرایط متفاوت زیادی به وجود خواهد آمد که نیاز به پشتیبان‌گیری از داده‌های حیاتی خود داشته باشید اما نتوانید، با نرم‌افزارهای نصب روی سیستم در ویندوز یا حتی لینوکس این کار را انجام دهید. در چنین مواقعی BackupPC بسیار مفید خواهد بود. تنها محدودیت این نرم‌افزار، عدم پشتیبان‌گیری از اطلاعات روی تجهیزات جانبی کامپیوتر مانند دیسکت‌ها یا حافظه‌های فلش است.

۷Zip
نرم‌افزار Zip برای کاربران ویندوز آشنا است. ۷Zip یک نرم‌افزار برای کار با فایل‌های دارای فرمت Zip است. با استفاده از ۷Zip می‌توان اطلاعات مورد نیاز را به فرمت Zip در آورد یا برعکس فایلی را از این فرمت خارج نمود. قابلیت ویژه این نرم‌افزار، پشتیبانی از فرمت‌های فشرده‌سازی اطلاعات در نرم‌افزارهای اپن‌سورس است.
biz2 ،biz ،tar معروف‌ترین این فرمت‌ها هستند.

Perforate  
این نرم‌افزار کمک می‌کند تا حافظه رم سیستم را بهینه کنید و از اشغال شدن توسط فایل‌ها یا اطلاعات زائد و بی‌مصرف نجات دهید. همان‌طور که می‌دانید توزیع‌های زنده از حافظه رم سیستم برای اجرای فایل‌های خود استفاده می‌کنند. هر اندازه این حافظه بیشتر آزاد باشد، امکان اجرای بهتر برنامه‌ها و در نتیجه بالا رفتن سرعت آن توزیع را در پی خواهد داشت. Perforate با نشان دادن مقدار واقعی میزان فضای آزاد حافظه رم و پاک و حذف نمودن فایل‌ها و اطلاعات بی‌مصرف و زائد، امکان استفاده بهتر از آن را فراهم می‌ کند .

www.ubuntu.ir

 

tablighat

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *