راه های جلوگیری از ورود مخرب ها و ویروس ها

tablighat

راه های جلوگیری از ورود مخرب ها و ویروس ها

محافظت در برابر ویروس

محافظت در برابر ویروس

امروزه بسیاری از افراد جامعه دارای رایانه مستقل در منزل می باشند و چون اکثریت کاربران نمی توانند به طور کامل با رایانه خود کار کنند و رایانه را برای انجام برخی از کار های خود تهیه کرده اند گاهی اوقات برایشان پیش می آید که رایانه شان درست کار نمی کند و کار هایی انجام می دهند که کاربر دستور انجام این کارها را نداده است.

به طور مثال گاهی اوقات رایانه به صورت ناگهانی ریستارت می شود،برنامه هایی باز می شود که شما دستور باز شدن آن ها را نداده اید.برنامه ای که با آن کار می کنید به صورت ناگهانی بسته می شود،سرعت رایانه شما کاهش می یابد و یا رایانه شما به مدت طولانی قفل می کند…

این کارها را ویروس ها یا مخرب ها انجام می دهند که به طور خواسته یا نا خواسته وارد رایانه شده و باعث مختل شدن عملکرد رایانه ها می شوند.این ویروس ها حتی باعث از بین رفتن برنامه ها و یا داده ها هم می شوند و همچنین دستیابی یا سوء استفاده از رایانه ها و داده ها برای افراد غیر مجاز فراهم می کند.

محافظت در برابر ویروس

محافظت در برابر ویروس

برای جلوگیری از ورود این گونه برنامه ها به رایانه می توانید کار هایی انجام دهید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  1. یک آنتی ویروس خوب و قوی بروی رایانه خود نصب کنید.
  2. سعی کنید آنتی ویروس خود را بروز کنید(حداقل هفته ای یکبار)
  3. اگر به اینترنت دسترسی دارید،ویندوز را هم بروز کنید زیرا اگر هم ویندوز و هم آنتی ویروس بروز باشند امکان دسترسی ویروس ها به رایانه شما کمتر می شود و هم بروز شدن ویندوز باعث می شود که رایانه شما بهتر و با سرعت بیشتری کار کند.
  4. هر نرم افزار یا بازی را بر روی رایانه خود نصب نکنید و سعی کنید قبل از نصب نرم افزار یا بازی اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنید.
  5. برای جلوگیری از مخرب ها دیوار آتش (FireWall) را به طور کامل تنظیم و پیکر بندی کنید.
  6. هر فلشی را به رایانه خود وصل نکنید یا حداقل فلش را قبل از باز کردن توسط آنتی ویروس اسکن کنید و ویروس های داخل فلش را حذف کنید.

یک راه دیگر که با آن می توان ازویروس داخل فلش در امان بود این است که برای باز کردن فلش در رایانه از نمودار درختی ویندوز  استفاده کنید و ویروس ها را به صورت دستی پاک کنید.اگر در فلش فایل هایی با پسوند های exe. و inf. وجود داشت این فایل ها را به صورت دستی پاک کرده و به هیچ وجه این گونه فایل ها را اجرا نکنید.

برای باز کردن نمودار درختی روی فلش کلیک راست کرده و گزینه Explor را زده یا از منوی بالای پنجره My Computer گزینه Folder را زده و از سمت چپ پنجره My Computer درایو فلش را انتخاب کنید.

برای دیدن پسوند فایل ها از منوی Tools گزینه Folder Option را انتخاب کرده و در تب View تیک گزینه Hide extensions known file types را برداشته و برای دیدن ویروس ها باید گزینه Shows hidden files and folders را تیک زده و تیک گزینه Hide protected operating system file recommended را بردارید و OK کنید.

برای افرادی که از اینترنت زیاد استفاده می کنند:

برای جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به رایانه بعد از اتمام کار خود در اینترنت، کابل تلفن و یا کابل شبکه که با آن به اینترنت متصل بوده اید را از دستگاه جدا کنید.

گاهی امکان دارد هنگام کار با اینترنت پیغام هایی برای شما صادر شود که شما نباید به راحتی از کنار آن ها بگذرید و سرسری پاسخ آن ها را بدهید،گاهی اوقات این پیغام ها برای ورود به سیستم شما می باشد که اگر با آن موافقت کنید به راحتی ویروس ها و یا افراد وارد سیستم شما شده و باعث اختلال در انجام کار رایانه شما می شوند و امکان دارد داده ها یا اطلاعات شما را کپی یا حذف کنند.

 

tablighat

Omid Ka

به طراحی وب و همچنین کار با سیستم مدیریت های مختلف علاقه مندم و همچنین در زمینه اخبار فناوری و تکنولوژی در خدمت دوستداران پی سی دراپ هستم :-)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *