شایعه: عدم پشتیبانی Play Station 4 از بازی های دست دوم

tablighat

شایعه: عدم پشتیبانی Play Station 4 از بازی های دست دوم

استفاده از بازی های دست دوم در تمام دنیا مرسوم است . در واقع شما می توانید بازی های دوست خود را از او قرض بگیرید و یا به قیمت خیلی پایین تر از فروگاه ها مخصوص تهیه کنید . این امر یکی از راهکار های تهیه بازی در کشورهایی است که در انها قانون کپی رایت و حقوق تولید کننده به شدت رعایت می شود . اما گویا سونی نیز به این روش اعتراض دارد و سعی دارد در کنسول نسل بعد خود روشی را پیاده سازی کند تا مانع اجرای بازی های دست دوم شود .

اخیرا اسنادی از سازمان ثبت اختراع امریکا به بیرون انتشار پیدا کرده است که نشان می دهد کمپانی سونی از مدت ها قبل و حتی زمان انتشار کنسول PS3 به دنبال ایجاد اینچنین روشی بوده است اما بنا به دلایل نامعلومی اجازه استفاده از این نوع روش در کنسول ها داده نشد.
اینبار سونی مصمم تر از قبل به دنبال استفاده از این روش در کنسولنسل بعد خود است .

در واقع در زمان انتشار کنسول PS3 ایده استفاده از دیسک های بازی به همراه کد فعال سازی شخصی کاربری مطرح بود که بر مبنای ان وقتی یک دیسک بازی بازی در کنسول قرار می گرفت باید به اینترنت متصل می شد و ان دیسک با حساب کاربری شخص بازی کننده هماهنگ می شد و یک کد مخفی در دیتا سرور های سونی برای ان حساب کاربری و دیسک بازی ذخیره میشد و وقتی دیسک در کنسول دیگری با حساب کاربری متفاوت قرار داده می شد این کد مخفی اجازه اجرای دیسک را بر روی کنسول نمی داد . این روش به دلیل اینکه ممکن بود کاربرانی باشن که به اینترنت دسترسی نداشته باشند رد شد همچنین امکان به اشتراک گذاشتن حساب های کاربری و اشتراک رمز این حساب ها بین کاربران بالا بود که باعث ضعیف شدن امنیت شبکه Play Station می شد .

شبیه به این روش در قفل های DRM یوبی سافت نیز دیده شده است که بعد از چند بار استفاده و ناموفق بودن کنار گذاشته شد و تنها بازی موجود با این قفل ها که هنوز به طور کامل قفل آن شکسته نشده است بازی دیابلو ۳ است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ودلیل شسکته نشدن ان اجرای رندمی این قفل در بازی است که به دلیل وسعت بالای ان امکان پیدا کردن تمامی این قفل ها وجود ندارد و بازی های قفل شکسته ممکن از در مرحله یا بخش از بازی از کار بیافتند.

اما سونی برای نسل بعد کنسول خود این روش را تغییر داده است . در واقع با توجه به آزاد بودن فروش کالاهای دیجیتالی دست دوم در اکثر کشور های جهان سونی نمی تواند ار فروش دیسک های دست دوم بازی های خود در فروشگاه های رسمی جلوگیری کند و تنها راه ممکن استفاده از یک روش قفل گذاری پیشرفته در کنسول ها و بر روی دیسک ها است تا کنسول مانع اجرای دیسک های دست دوم شود .

در واقع این روش ترکیبی از روش قبلی به همراه یک روش نوین است که هم بر اساس ID های کاربران ، ID دیسک بازی ، مشخصیات ثبت شده در دیتا سرور های شبکه پلی استیشن و روش کد گذاری جدید سونی برای بازی ها است.

91

دیاگرام و چارت کلی فروش بازی ها

5

چارت مفهومی روش جدید سونی

PS4-new-system-3

نحوه شناسایی ID ثبت شده با بازی

استفاده از بازی های دست دوم یکی از روش های پرسود فروشگاه های بازی است و فروشگاه هایی مثل GameStop یا UK’s GAME بیشتر از نصف سود خود را مدیون فروش بازی های دست دوم هستند .

شبیه به این روش در کارت های عابر بانک استفاده میشود و تا زمانی که کارت بانک با شماره سریال مشخص ثبت شده و رمز وارد شده کاربر همخوانی نداشته باشد عملیات بانکی صورت نمی گیرد . اما در کارت های بانکی میشود کارت را به شخص خاصی داد و رمز را به او گفت تا بتواند از کارت استفاده کند .

تحلیلگران نیز نسبت به این کار سونی واکنش نشان داده اند و گفته اند که این تکنولوزی نیز مانند تکنولوژی نسل قبل به کار گرفته نخواهد شد .

تحلیلگر معروف Michael Pachter نیز گفته است :

احتمال اینکه سونی از این روش استفاده کند خیلی کم است . ولی اگر استفاده کند واکنش های منفی بسیاری را از سوی بازی کنندگان و حتی ناشران در پی خواهد داشت .این کار سونی به مشابه حمایت از قانون SOPA بود که واکنش های منفی و شدید بسیاری را برای سون به همراه داستو و حتی تهدیداتی ار سوی هکر های ناشناس به سمت سونی روانه شد .

با این حال این اختراع در ژاپن به ثبت رسیده است و فقط نیازمند تایید سازمان استفاده از اختراعات آمریکا است تا بتواند در تمان کنسول های قابل فروش در سراسر دنیا از ان استفاده کند .
بعضی نیز معتقد هستند که سونی این روش را ابداع کرده است تا از اجرای بازی های غیر قانونی و کپی شده بر روی کنسول نسل بعد خود جلوگیری کند.

PS4-new-system

در سال ۲۰۱۲ نیز صحبت هایی مبنی بر عدم فروش بازی های دست دوم توسط سونی ارائه شده بود که توسط  فروشنگان رد شد . حتی رئیس بخش آمریکای سونی آقای Jack Tretton نیز مایل به ممنوعیت اجرای بازی های دست دوم نبود .
به گفته تحلیلگران اگر سونی این روش را پیاده سازی کند در کوتاه مدت باعث افزایش فروش ۱۰ درصدی بازی های خود می شود اما در بلند مدت باعث کاهش شدیدی فروش کنسول خود خواهد شد .
این نقشه سونی زمانی عجیب تر میشود که دیگر سازندگان کنسول ها تمایل چندانی به استفاده از این روش و روش های مشابه ندارند. به طور مثال کنسول Wii U نینتندو هم اکنون در بازار موجود است و ممنوعیتی برای اجرای بازی های دست دوم ندارد . مایکروسافت نیز از ابتدا موافق فروش بازی های دست دوم و اجرای بدون دردسر انها بود و هرگز برای متوقف کردن بازی های دست دوم تلاشی نکرد .

مدیر بخش فروش GameStop’s آقای Paul Raines نیز گفته است :

احتمال اینکه سونی از این روش استفاده کند خیلی کم است . در واقع عمده فروش ما بر روی بازی های دست دوم است و سالانه چیزی حدود ۱٫۲ میلیارد دلار سود عاید فروشگاه های ما میشود ( فروش بازی های دست دوم چیزی را عاید سازندگان و ناشران نمی کند و فقط فروشندگان و بازی کنندگان بازی در این بین سود می کنند چرا که بازی های دست دوم بعضا  تا ۷۰ درصد ارزان تر از نسخه اصلی نیز تهیه می شوند)

با این حال سونی مدت ها قبل اعلام کرده بود که در کنسول PlayStation 4 از روش های جدید و نوینی برای قفل گذاری و رمز گذاری بازی ها استفاده می کند .

آیا ممکن است سونی از این روش نیز استفاده کند ؟

منابع :
analysts doubt sony will risk gamer backlash with anti used game tech

sony patents tech to block use of second hand games

neogaf

free patents online

tablighat

عرفان

خالق من «بهشتی» دارد، نزدیک، زیبا و بزرگ؛ و «دوزخی» دارد، به گمانم کوچک و بعید؛ و در پی دلیلیست که ببخشد ما را ... «دکتر علی شریعتی»

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *