معرفی دوره های سیسکو (cisco)

tablighat

معرفی دوره های سیسکو

cisco

cisco

شرکت سیسکو بزرگترین تولید کننده تجهیزات شبکه می باشد .تجهیزات از قبیل روتر ، سوئیچ ، فایروال و دیگر سخت افزارهای مورد نیاز شبکه. این شرکت علاوه بر تولید تجهیزات شبکه، آموزشهای لازم را در قالب دوره های مختلف ارائه می دهد و کسانی که موفق به قبولی در امتحان دوره مربوطه شوند مدرک معتبری از شرکت سیسکو دریافت می کنند. شرکت سیسکو این دوره ها را به صورتی طراحی کرده که فرد دریافت کننده این مدارک، توانایی لازم را برای کار با تجهیزات سیسکو به صورت تضمین شده دارا باشد و معیار مناسبی برای ارزیابی توانایی افراد هنگام استخدام در شرکتهایی می باشد که از تجهیزات سیسکو استفاده می کنند.

 

مدارک سیسکو در ۴ سطح ارائه می شوند:

 1. Entry

 2. Associate

 3. Professional

 4. Expert

همچنین هر یک از سطوح بالا دارای ۸ گرایش می باشند:

 • Routing & Switching

 • Design

 • Network Security

 • Service Provider

 • Service Provider Operations

 • Storage Networking

 • Voice

 • Wireless

سطحEntry

سطح Entry با مدرک CCENT ابتدایی ترین دوره بوده ولی در ایران دوره ای با این عنوان برگزار نمی شود در عوض مدرک +Network به عنوان پیش نیاز مهندسی شبکه سیسکو و مایکروسافت در ایران مورد توجه قرار داشته و معمولا اولین دوره ای است که متخصصان شبکه آن را می گذرانند! البته CCENT معادل +Network نبوده و سطح بالاتری دارد، CCENT را می توان نیمی از راه مدرک CCNA دانست، کسی که CCNA دارد، به CCENT هم مسلط است.

سطوح Associate و Professional و Expert

Associate یا دستیار، یعنی قرار گرفتن در ابتدای مسیر، گرایش شما هر چه که باشد می بایست پیش از اخذ هر مدرک و یا گذراندن هر دوره ای، CCNA با گرایش Routing & Switching را بگذرانید! بعد از آن چنانچه خواستار تغییر گرایش از Routing & Switching به سایر گرایش ها باشد، می بایست مدرک Associate ِ آن گرایش را نیز اخذ کنید، مثلا چنانچه به Security علاقه مند هستید باید مدرک CCNA با گرایش Security را کسب کرده و سپس به سطح بالاتر یعنی Professional صعود نموده و CCSP را بگذرانید و نهایتا مدرک سطح Expert یعنی CCIE با گرایش Security را اخذ کنید! البته اخذ این مدارک به خصوص مدارک سطح Expert کاری فوق العاده سنگین بوده و نیازمند تجربه کاری در حدود ۱۰ سال و تمرکز عمیق روی منابع مطالعاتی است!

معمولا مدارک سطح Associate نظیر CCNA و CCDA را معادل کارشناسی شبکه

مدارک سطح Professional نظیر CCNP,CCSP و CCDP را معادل کارشناسی ارشد شبکه

و مدارک سطح Expert نظیر CCDE و CCIE با گرایش های مختلف را معادل دکترای شبکه می دانند.

پرطرفدارترین گرایش ها

در بین ۸ گرایش ذکر شده، Routing & Switching مانند پایه ای برای سایر گرایش ها محسوب شده و در کشورهای مختلف دنیا همچون ایران پرطرفدارترین گرایش محسوب می شود! در حال حاضر در ایران به گرایش هایی چون Voice, Security و Wireless نیز بها داده شده و دوره هایی برای این سه گرایش در آموزشگاههای مختلف برگزار می شود.

در ادامه ، وب سایت pc-drop به صورت تخصصی به گرایش های سیسکو می پردازد.

tablighat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *