نخستین جشنواره ی فیلم و عکس همراه تهران

tablighat

نخستین جشنواره ی فیلم و عکس همراه تهران

معرفی

نخستین جشنواره ی فیلم و عکس همراه تهران، جشنواره ای مستقل با موضوع تلفن همراه و کارکردهای فرهنگی، هنری و اجتماعی آن است که می کوشد با بهره گیری از ظرفیت های موجود در جامعه ی ایران، در حد توان خود زمینه ساز بروز خلاقیت های کاربران تلفن همراه و مشارکت فعال جوانان در فعالیت های هنری و فرهنگی باشد.
این جشنواره با مجوز مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت و مشارکت بخش خصوصی برگزار می شود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنایت به ضرورت بهره گیری از فرصت ها و مقابله با چالش های ناشی از توسعه فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات در بخش فرهنگ، به منظور انجام تکالیف و مسئولیت های قانونی خود در حوزه تولی رسانه ها و آثار فرهنگی و هنری دیجیتال واحد سازمانی جدیدی با عنوان «مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال»  ایجاد نموده است.
مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال به عنوان واحد مستقلی در دومین سطح سازمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (هم طراز با سطح سازمانی معاونت های تخصصی این وزارتخانه) فعالیت می نماید.
شرکت “هدف نهایی ارتباط پیام” یکی از شرکت های با سابقه و فعال در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی است. این شرکت در راستای رسالت فرهنگی خود وبا بهره گیری از توان نیرو های متخصص با همکاری و حمایت مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به برپایی جشنواره فیلم و عکس همراه تهران می نماید.

اهداف جشواره

هــدف اصــلی ایــن جشــنواره فعالیــت همــه جانبــه، مــداوم، متعــادل در عرصــه ی تولید عکس و فیلم با محوریت تلفن همراه بــا پشتوانه فعالیــت جوانان هنرمند ایرانــی است. همچنین این جشنواره در تحقق آرمان های زیر خواهد کوشید :
۱- ایجاد بسترهاى مناسب براى شناخت و گسترش عکاسی و فیلمسازی با تلفن همراه
۲- تلاش در جهت شناسایی مشکلات و معضلات اجتماعی با تکیه بر نقش تلفن همراه در جامعه
۳- مستحکم کردن ارتباط میان سه وجه مخاطب – تلفن همراه – هنرمند
۴- ارتقاء سطح  دانش هنری نسل جوان
۵- تلاش در جهت شناسایی ظرفیت های فرهنگی، دینی، تاریخی و اجتماعی کشور با تکیه بر گستردگی تلفن همراه
۶- شناسایی و کشف استعداد های جوان درحوزه فیلم و عکس
۷- بررسی و تحلیل جایگاه فیلم سازی و عکاسی با تلفن همراه  در جهان
۸- بررسی فیلم سازی و عکاسی با تلفن همراه در ایران
۹- بررسی و طبقه بندی شاخصه های فیلم سازی و عکاسی با تلفن همراه
۱۰- نمایش و تحلیل آثار خلق شده با محوریت تلفن همراه در ایران و جهان
۱۱- فراهم نمودن زمینه های ارتباط و تبادل اندیشه میان مخاطبان و هنرمندان
۱۲- تعمیم و فراگیری فن عکاسی و فیلم سازی برای مخاطبین عام
۱۳- فراهم نمودن زمینه های فعالیت هر چه گسترده تر و تخصصی در این حوزه
۱۴- تــلاش در جهــت شناسایى قابلیت ها وظرفیت هاى تلفن همراه به عنوان رسانه ای فراگیر و مؤثر و ایجاد بسترهای مناسب برای علاقه مندان به خلق آثار هنری با تلفن همراه
۱۵- ایجاد زمینه های مناسب برای بروز خلاقیت ها و توان های بالقوه ی فیلم سازان تلفن همراه
۱۶- افزایش زمینه های رقابت سالم میان عکاسان و فیلم سازان ایرانی با هدف ارتقای این رسانه

ویژگی های جشواره

در سال های اخیر با تغییرات بنیادینی که در ساخت گوشی ها و تعدد اپراتورها صورت گرفته و امکاناتی که به گوشی ها و سیم کارت ها اضافه شده، کاربردهای تلفن همراه افزایش یافته و از یک وسیله صرفا «ارتباطی» به یک ابزار ساخت و ثبت ایده های خلاقانه مردم و ثبت رویدادهای جالب توجه تبدیل شده است. ویژگی اصلی جشنواره، تاکید بر قابلیت های غیر ارتباطی تلفن همراه است که موارد زیر را شامل می شود:
– عمومی است و در انحصار قشر خاصی نیست.
– کوچک و منعطف است.
– استفاده از آن آسان است.
– اشتراک محتویات گوشی با اطرافیان به راحتی انجام می شود.

بخش های جشواره

بخش های جشنواره
نخستین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران دارای ۲ بخش رقابتی و ۶ بخش غیر رقابتی و جنبی به شرح زیر است:
بخش رقابتی:
۱- از نگاه همراه: رقابت اصلی جشنواره شامل کلیه عکس و فیلم هایی است که با بهره گیری از ابزار تلفن همراه گرفته شده اند. تمامی کاربران تلفن همراه می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی و تنها باشرط داشتن گوشی دارای دوربین، در این رقابت شرکت کنند. موضوع این رقابت آزاد است ولی آثار ارسالی برای این بخش، علاوه بر ویژگی هایی که یک اثر هنری باید داشته باشد، لازم است به ویژگی های خاصی که یک گوشی تلفن همراه دارد نیز توجه داشته باشند و این مساله در داوری آثار این بخش موثر است.
۲- درباره ی همراه: رقابت ویژه جشنواره، «تلفن همراه و کارکردها و ویژگی های آن» است. آثار ارسالی برای این بخش می توانند با هر دوربین حرفه ای، نیمه حرفه ای، آماتوری و حتی تلفن همراه، عکاسی و فیلمبرداری شده باشند.

۳- ایده ها منتظر نمی مانند: بخش رقابتی « ایده ها منتظر نمی مانند » توسط شرکت سامسونگ، حامی اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران، با هدف ثبت ایده ها و لحظات خاص توسط گروه بزرگ کاربران تلفن همراه برگزار می شود.
تمامی علاقه مندان به ثبت رویدادهای متنوع با تلفن همراه مانند جاذبه های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، گردشگری، زیست محیطی و … می توانند  در قالب عکس و فیلم های ۶۰ ثانیه ای در بخش « ایده ها منتظر نمی مانند » شرکت کنند.

بخش غیر رقابتی:
۱- نگاه هنرمند: در این بخش ۱۰ نفر از افراد شاخص جامعه شامل ورزشکاران، هنرمندان و … با گوشی تلفن همراه اهدایی از طرف جشنواره، اقدام به ساخت فیلم کوتاه با موضوع آزاد خواهند نمود که در بخش ویژه ای از جشنواره به نمایش درخواهد آمد.
۲- بخش بین الملل: برای آشنایی بیشتر مخاطبان جشنواره با فعالیت های صورت گرفته در حوزه فیلمسازی با تلفن همراه در جهان، مجموعه ای از آثار برتر به نمایش در آمده در جشنواره های مرتبط در سایر کشورها، در زمان جشنواره به نمایش درخواهدآمد.
۳- بخش مسابقه ی عکس مخاطبان جشنواره: با توجه به گستره ی بازدیدکنندگان جشنواره و با توجه به بهره گیری آنان از تلفن همراه، مسابقه ی عکسی با موضوعات گوناگون برای بازدیدکنندگان در نظرگرفته شده که علاقمندان اقدام به گرفتن عکس و ارسال آن برای جشنواره خواهند کرد. ارسال این آثار با فناوری بلوتوث و MMS خواهدبود. این آثار توسط گروه ویژه ای بررسی شده و در مراسم اختتامیه به قید قرعه به ۳عکس برگزیده لوح تقدیر و جوایزی اهداخواهدشد.
۴- میزگردهای تخصصی: در مدت زمان برگزاری جشنواره، میزگردهایی تخصصی با موضوعات مختلف و با زمینه های فرهنگی، هنری و تکنولوژی در محل جشنواره برگزار می شود. این میزگردها با حضور کارشناسان و متخصصین حوزه ی فناوری تلفن همراه و تکنولوژی های وابسته، فیلمسازان و عکاسان حاضر در جشنواره، کارشناسان مسائل اجتماعی و هنرمندان و منتقدین سینمایی به اجرادر می آید.
۵- کارگاه های آموزشی: در راستای  شناخت بیشتر رسانه ی تلفن همراه و بهره گیری از قابلیت های ویژه ی فرهنگی و هنری آن، کارگاه های آموزشی در سراسر ایران به اجرا در می آید که مفاهیم آموزشی عکاسی و فیلمبرداری با تلفن همراه توسط گروه آموزشی جشنواره ارائه می شود.

جدول کارگاه های آموزشی در ۷ دانشگاه کشور به شرح زیر است:

دانشگاه یاسوج: ۱۳ آذر ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا ۱۷

دانشگاه علوم اقتصادی تهران: ۱۵ آذر ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا ۱۷

دانشگاه بین المللی پردیس قم دانشگاه تهران: ۱۸ آذر ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا ۱۷

دانشگاه الزهرا تهران: ۲۶ آذر ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا ۱۷

دانشگاه تربیت مدرس تهران: ۲۸ آذر ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا ۱۷

دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین: ۳۰ آذر ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا ۱۷

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل: ۳ دی ۱۳۹۱- ساعت ۱۳ تا

تقویم جشنواره

آغاز به کار جشنواره: مهرماه ۱۳۹۱

مهلت ارسال آثار: ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۱

نمایش آثار: ۶-۳  اردیبهشت ماه ۱۳۹۲

اختتامیه و اهداء جوایز: ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲

فراخوان جشنواره

نخستین جشنواره‌ی فیلم و عکس همراه تهران، جشنواره‌ای مستقل با موضوع تلفن همراه و کارکردهای فرهنگی، هنری و اجتماعی آن است که می‌کوشد با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در جامعه‌ی ایران، در حد توان خود زمینه‌ساز بروز خلاقیت‌های کاربران تلفن همراه و مشارکت فعال جوانان در فعالیت‌های هنری و فرهنگی باشد.

تعاریف کلی

– کلیه‌ی فیلم‌هایی که با موضوع آزاد و با موضوعات مورد نظر جشنواره، و صرفاً توسط تلفن همراه خلق شده باشند، مورد قبول بخش اصلی این جشنواره است.
– کلیه‌ی عکس‌هایی که با موضوع آزاد و با موضوعات مورد نظر جشنواره و صرفاً توسط تلفن همراه گرفته شده باشند، می‌توانند در بخش اصلی جشنواره شرکت کنند.
– کلیه‌ی فیلم‌هایی که با موضوع تلفن همراه و کارکرد‌های فرهنگی و اجتماعی آن ( با هر دوربین حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای ) ساخته شده باشند، می توانند در بخش ویژه‌ی جشنواره شرکت نمایند.
– کلیه‌ی عکس‌هایی که با موضوع تلفن همراه و کارکرد‌های فرهنگی و اجتماعی آن ( با هر دوربین حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای ) گرفته شده باشند، می توانند در بخش ویژه‌ی جشنواره شرکت نمایند.

شرایط عمومی
– ثبت نام در سایت جشنواره و داشتن شناسه‌ی ثبت نام برای کلیه‌ی شرکت‌کنندگان در جشنواره، الزامی است.
– شرکت در بخش‌های جشنواره تابع شرایط سنی نیست.
– آثار ارسالی به دبیرخانه‌ی جشنواره، عودت داده نخواهند شد.
– محدودیتی در تاریخ خلق آثار وجود ندارد.
– دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کننده را صاحب اثر تلقی می‌کند. در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، اثر (آثار ) ارسالی حذف شده و عواقب آن نیز متوجه ارسال کننده خواهد بود.
– فیلم‌ها و عکس‌های ارسالی باید مطابق با موازین اخلاقی، اسلامی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران باشد. در صورت عدم تطابق آثار ارسالی با موازین پذیرفته شده و قوانین جشنواره، در هیچ یک از بخش‌ها جشنواره پذیرفته نخواهند شد.
– دبیرخانه آسیب‌های ناشی از ارسال نادرست آثار را برعهده نمی‌گیرد.
– به آثاری که پس از زمان تعیین شده ارسال شوند یا یکی از قوانین جشنواره را نقض کنند، ترتیب اثرداده نخواهد شد.
– به کلیه‌ی متقاضیانی که آثارشان به جشنواره راه می‌یابد، گواهی شرکت و کتاب جشنواره اهدا خواهد شد.
– برگزارکننده مجاز است (با حفظ حقوق مالکیت معنوی عکاس و فیلمساز) آثار منتخب را در سایت جشنواره به نمایش درآورد و در حد متعارف از آنها در امور نمایشگاهی، انتشاراتی، اطلاع رسانی و تبلیغاتی خود استفاده نماید.

شرایط اختصاصی بخش عکس
– عکس‌های دستکاری شده با سیستم‌های نرم‌افزاری پذیرفته نخواهند شد.
– شیوه‌های ارسال عکس برای بخش اصلی:
– ارسال توسط ام ام س (MMS)         – ارسال از طریق سایت جشنواره
– عکس‌های ارسالی برای بخش ویژه می‌توانند رنگی یا سیاه و سفید بوده و با دوربین‌های آنالوگ یا دیجیتال گرفته شده باشند.
– عکس‌های برگزیده در یک یا چند نمایشگاه در محل برگزاری جشنواره به نمایش عمومی در می‌آیند.
– کلیه‌ی عکس‌های راه یافته به جشنواره به صورت یکجا در کتاب جشنواره منتشر خواهند شد.
– هر هنرمند می‌تواند در هردو بخش رقابتی جشنواره، جمعاً ۵ قطعه عکس (تک عکس یا مجموعه عکس) برای جشنواره ارسال کند.
– مشخصات عکس های بخش اصلی: هر عکس حداکثر ۴ مگا بایت  – فرمت jpeg
– مشخصات عکس های بخش ویژه: هر عکس حداکثر ۴ مگا بایت  – فرمت jpeg  – ابعاد ۳۰ در ۴۰ سانتیمتر

شرایط اختصاصی بخش فیلم‌
– آثاری که با استفاده از آرشیو فیلم‌هایی که در فضای مجازی وجود دارند، ساخته شده باشند، پذیرفته نمی‌شوند.
– فیلم‌های ارسالی می‌توانند در قالب مستند، داستانی، تجربی، پویانمایی و … باشند.
– فرمت فیلم‌های ارسالی برای بخش اصلی، باید یکی از فرمت‌های رایج تلفن همراه باشد.
– فرمت فیلم‌های ارسالی برای بخش ویژه، باید Avi باشد.
– معیار داوری فیلم‌های بخش اصلی،  فقط سازنده‌ی اثر است و وجود نام عوامل دیگر تأثیری در داوری ندارد.
– فیلم های ارسالی برای بخش اصلی، می توانند تدوین شده باشند.
– حداکثر زمان فیلم‌های متقاضی شرکت در بخش اصلی ۷ دقیقه است.
– زمان فیلم‌های بخش ویژه ( داستانی – مستند – پویا‌نمایی ) حداقل ۳ و حداکثر۳۰ دقیقه است.
– هر نفر حداکثر می‌تواند ۳ فیلم برای هر بخش ارسال کند.
– فیلم‌های انتخاب شده ( پذیرفته شده)، در طول جشنواره به نمایش عمومی در خواهند آمد.
– فیلم‌های متقاضی حضور در بخش اصلی جشنواره، با حجم حداکثر ۱۰ مگابایت، می‌توانند از طریق سایت جشنواره ارسال گردند. ( فیلم‌هایی که دارای حجم بالاتر از ۱۰ مگابایت هستند، همچنین فیلم‌های متقاضی شرکت در بخش ویژه، لازم است هر فیلم بر روی یک CD  یا DVD به دفتر جشنواره تحویل گردند. )

ایده ها منتظر نمی مانند
فراخوان مسابقه فیلم و عکس سامسونگ

بخش رقابتی « ایده ها منتظر نمی مانند » توسط شرکت سامسونگ، حامی اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران، با هدف ثبت ایده ها و لحظات خاص توسط گروه بزرگ کاربران تلفن همراه برگزار می شود.
تمامی علاقه مندان به ثبت رویدادهای متنوع با تلفن همراه مانند جاذبه های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، گردشگری، زیست محیطی و … می توانند  در قالب عکس و فیلم های ۶۰ ثانیه ای در بخش « ایده ها منتظر نمی مانند » شرکت کنند.

ایده های تصویری شما، برای ما و دیگران دیدنی است.

شرایط و مقررات کلی:

– شرکت کنندگان در این بخش، می توانند در بخش های دیگر جشنواره نیز شرکت کنند.
– محدودیتی در تاریخ ثبت عکس و فیلم ها وجود ندارد.
– شرکت در این مسابقه محدودیت سنی ندارد.
– ارسال آثار از طریق سایت جشنواره  به نشانی www.tfpf.mobi یا اپلیکشن اختصاصی جشنواره  TFPF  انجام می شود.
– برای شرکت در این بخش، در سایت جشنواره ثبت نام کنید و در بخش عکس و فیلم سامسونگ اثر خود را آپلود کنید.
– فیلم ها و عکس های ارسالی لزوما نباید با موبایل سامسونگ گرفته شده باشند.
– جشنواره و حامی اصلی آن مجاز است آثار این بخش را در حد متعارف و با رعایت حقوق مالکیت معنوی، در موارد تبلیغاتی و اطلاع رسانی خود مورد استفاده قرار دهد.
– به کلیه ی آثار پذیرفته شده برای این بخش، گواهی حضور در جشنواره اهدا خواهد شد.
– متقاضی حضور در این بخش، صاحب اثر شناخته می شود. در صورت اثبات خلاف آن،  اثر در هر مرحله ای، از جشنواره حذف خواهد شد و ستاد برگزاری هیچ مسؤولیتی را  در این خصوص نخواهد پذیرفت.

شرایط بخش عکس:

– هر متقاضی می تواند تا ۱۰ عکس برای این بخش ارسال کند.
– حجم هر عکس نباید بیشتر از ۴ مگا بایت باشد.
– فرمت عکس های ارسالی باید JPEG باشد.
–  عکس ها می توانند  در هر اندازه ای باشند.
– عکس های پذیرفته شده، در زمان جشنواره به نمایش عمومی در می آیند.

شرایط بخش فیلم:

– هر شرکت کننده می تواند تا ۵ فیلم برای این بخش ارسال کند.
– حجم هر فیلم نباید بیشتر از ۵ مگا بایت باشد.
– فیلم ها باید دارای یکی از فرمت های شناخته شده ی تلفن همراه باشند.
– زمان هر فیلم باید حداکثر ۶۰ ثانیه باشد.
– داشتن تیتراژ و تدوین برای فیلم ها الزامی نیست.
– فیلم های پذیرفته شده، در زمان جشنواره به نمایش عمومی در می آیند.

جوایز جشنواره

از نگاه همراه (بخش اصلی)
عکس
نفر اول: تندیس جشنواره و سی میلیون ریال جایزه‌ی نقدی+ پنج میلیون ریال هزینه‌ی پروژه ی عکاسی
نفر دوم: دیپلم افتخار و بیست میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
نفر سوم: لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
فیلم
نفر اول: تندیس جشنواره و سی میلیون ریال جایزه‌ی نقدی+ ده میلیون ریال کمک‌هزینه‌ی ساخت فیلم بعدی
نفر دوم: دیپلم افتخار و بیست میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
نفر سوم: لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
درباره همراه (بخش ویژه)
عکـس
نفر اول: تندیس جشنواره و سی میلیون ریال جایزه‌ی نقدی+ پنج میلیون ریال هزینه‌ی سفر عکاسی
نفر دوم: دیپلم افتخار و بیست میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
نفر سوم: لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
فیلـم
نفر اول: تندیس جشنواره و سی میلیون ریال جایزه‌ی نقدی+ ده میلیون ریال کمک‌هزینه‌ی ساخت فیلم بعدی
نفر دوم: دیپلم افتخار و بیست میلیون ریال جایزه‌ی نقدی
نفر سوم: لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه‌ی نقدی

ایده ها منتظر نمی مانند
مسابقه فیلم و عکس سامسونگ

جوایز:
به سه نفر اول در بخش عکس و فیلم جایزه تعلق می گیرد.
۱- نفرات اول، تندیس ویژه ی جشنواره و یک دستگاه گوشی موبایل سامسونگ مدل گلکسی نوت ۲ ( Galaxy Note II  )
۲- نفرات دوم، دیپلم افتخار جشنواره و یک دستگاه تبلت سامسونگ مدل گلکسی نوت ( Galaxy Note 10.1  )
۳- نفرات سوم، لوح تقدیرجشنواره و یک دستگاه گوشی موبایل سامسونگ مدل گلکسی اس ۳ ( Galaxy S III )

چگونه آثار خود را برای جشنواره ارسال کنید؟

در سایت جشنواره عضو شوید و شناسه کاربری دریافت کنید. برای این کار می توانید علاوه بر کامپیوتر شخصی از امکانات مراکز فرهنگی دیجیتال شهر خود نیز استفاده کنید. سپس آثار عکس و فیلم خود را آپلود و برای جشنواره ارسال نمایید. برای هر اثر کد رهگیری ارائه می شود که شما می توانید بوسیله ی آن صحت دریافت اثر و برنده شدن آن در جشنواره را پیگیری نمایید.

داوران جشنواره آثار شما را بر چه اساسی داوری می کنند؟

داوران بخش فیلم در نشست ها و گفت و گوهای انجام شده ملاک ها و معیارهایی را برای داوری خود در نظر داشتند و از تاثیرات برگزاری جشنواره ای با محوریت تلفن همراه صحبت کردند. در این بخش در نظر داریم که به ارائه ی خلاصه ای از این گفت و گوها بپردازیم.
خسرو سینایی، کارگردان سینمای کشور معتقد است گرچه در عصر حاضر ابزارهای رسیدن به ساختارهای پیشرفته در سینما قدرتمندتر شده اند، اما ساختار کمتر از ایده مورد توجه قرار گرفته است.

سینایی در گفت و گو با ستاد خبری اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران، با بیان این مطلب گفت: همان طور که ابزارهای فیلم سازی در دسترس تر و ارزان تر در اختیار همه اقشار جامعه قرار دارند انتظار می رود که ایده گرایی در آثاری که به این جشنواره فرستاده می شوند به چشم بیاید .

وی با ابراز امیدواری از اینکه در این جشنواره بتوان در کنار ساختارهای خوب ایده های خوبی هم دید گفت: فکر می کنم که باید در مرحله داوری آثار درباره ساختار خوب با موبایل به نتیجه برسیم. خود من هم باید در این داوری یاد بگیرم. بارها در بحث با جوانان گفته ام که معیارها عوض شده و اکنون آنها هستند که معیار ها را تعریف می کنند و نسل ما باید در معیارهایی که آموخته تجدید نظر کند.

رضا میرکریمی فیلمساز شناخته شده کشور نیز نظرش را درباره داوری آثار اینگونه مطرح کرد: گرایش اصلی در داوری جشنواره نگاه به محتوای آثار است تا فرم و ساختار؛ ولی آنچه که این جشنواره را برای من هیجان انگیز می کند ، مواجه شدن با تعداد زیادی از پلان هایی است که توسط مردم گرفته شده و نشان می دهد که آنها روی چه موضوعاتی حساس هستند و چه علایق و سلایقی دارند.

کارگردان فیلم “یک حبه قند” گفت: برای من به عنوان فیلم سازی که به اجتماع توجه دارد ، این نکته مقدمه یک کار پژوهشی دقیق تر و گسترده تر است. شاید جمع آوری سند های تصویری مردم آمار دقیق تری از آنچه که کمتر بیان می کنند به ما بدهد. تصاویری که با تلفن های همراه گرفته می شوند مسلما تصویری بی پرده تر از اجتماع هستند.

مهرداد اسکویی نیز که مدرس کارگاه های آموزشی اولین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران بود، درباره ی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی این جشنواره گفت: چنانچه با برگزاری نشست ها و کارگاه ها، مردم امکان آموزش در زمینه ساخت فیلم و عکس تلفن همراه را به دست آورند و بتوانند از مضامینی نظیر زندگی روزمره و خانواده شان فیلم تهیه کرده و قصه هایشان را روایت کنند، از طریق تلفن های همراه اسناد اجتماعی فرهنگی بسیاری به یادگار باقی می ماند.

داوران بخش عکس در مصاحبه های انجام شده از  معیارهای مورد نظر خود برای داوری و توقعاتی که از چنین جشنواره ای دارند گفتند. خلاصه ای از این گفت و گوها را در زیر می خوانید.

حمید جبلی در خصوص تاثیرات برگزاری جشنواره ای با محوریت تلفن همراه گفت:  بسیاری از افراد می گویند که اگر یک دوربین خوب داشتم این کارها را می کردم. مسئله ابزار نیست. شما وقتی یک موبایل دارید می توانید به راحتی با آن عکاسی کنید. این جشنواره این فکر را به ذهن نوجوانان می آورد که من می توانم با موبایلم یک کار جدی انجام دهم. در این صورت به دنبال دانش آن نیز می رود و چیزهای زیادی به دست می آورد. لزومی ندارد هرکس که عکس می گیرد عکاس حرفه ای باشد. لزومی ندارد همه ی شرکت کنندگان در این جشنواره نیز عکاس باشند.

مهدی مقیم نژاد نیز در این باره مطرح کرد: من ایده این جشنواره را دوست دارم و به نظرم کار درستی است و به ویژه اینکه عکاس های بسیار توانمندی در دنیا به وسیله موبایل عکاسی کرده اند. اینکه مردم در سطح وسیع متوجه شوند که می توانند عکس هایی را که با استفاده از موبایل گرفته اند در بستر رقابتی نظیر جشنواره مطرح کنند و این عکس ها دیده شود و مورد بررسی هیئت داوری قرار گیرد، می تواند به زمینه مناسب برای فرهنگی سازی تبدیل شود.

شهریار توکلی با اشاره به معیارهای مورد نظر او برای داوری آثار این جشنواره خاطر نشان کرد: من در داوری این آثار نه به کیفیت عکس ها توجه خواهم کرد و نه به رعایت اصول عکاسی؛ من می خواهم به این توجه کنم که چه کارهایی انجام شده اند که تا به حال ندیده ام؛ یعنی با ابزار تلفن همراه چه کارهایی کرده اندکه قبلا با دوربین های دیگر نتوانستند انجام دهند. هر فردی که بتواند به این حوزه نزدیک شود شانس بیشتری دارد. اگر قرار باشد با دوربین موبایل همان کاری را بکنند که با دوربین های قبلی انجام داده اند و بخواهند به همان سطح کیفی برسند، کار خاص و جدیدی انجام نداده اند.

توکلی تاکید کرد: قطعا دوربین موبایل با ورود خود جنس عکس جدیدی را ایجاد می کند که توقع می رود هنرمندان در گذر زمان جنس این گونه عکس ها را پیدا کنند و ارائه دهند و عالم شخصی شان را از طریق این ابزار منعکس کنند.

منبع: www.tfpf.mobi

 

 

tablighat

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *