هفت راه برای بازیابی ویندوز

tablighat

ویندوز 10

ویندوز خود را به راحتی با این هفت روش بازیابی کنید

تصور اینکه روزی سیستم عامل ویندوز کامپیوتر شما دور از ذهن نیست.فکر کنید سیستم عامل تان که به احتمال زیاد نسخه کرک شده و غیر اصلی اس و پس از سال ها نصب نرم افزار های مختلف و انجام شخصی سازی های گوناگون ، حسابی با آن انس گرفته بودید و در برگیرنده حجم زیادی از اطلاعات ارزشمند شماست.

ناگهان شروع به رفتار های عجیب مثل بالا نیامدن ، نمایش پیام های خطای متعد و صفحه آبی ، کند و امکان دسترسی به محتویات سیستم تان را از شما بگیرد. نگران نباشید ، در صورتی که مشکل سخت افزاری نباشد هنوز امیدی هست. مجموعه برنامه های تخصصی بازیابی و عیب یابی سیستم عنوان دیسک های یازیابی ویندوز وجود دارند که هر کاربر ویندوز باید از چند و چون کار کردن با حداقل یکی از آنها که می تواند اطلاعات و حتی گاهی آبروی شما را حفظ کند ، آشنا باشد.

این دیسک های نجات مختص مواقع اضطراری  هستند و به شما کمک می کنند که خطاهای سیستم را شناسائی و مرتفع کنید و می توانند شما را از صرف هزینه و وقت بسیار برای بازیابی سیستم تان برهانند. در ادامه هفت عدد از بهترین بسته های نرم افزاری بازیابی سیستم معرفی شده اند. می توانید مطمئن باشید که یکی از این بسته های نرم افزاری در آینده سیستم شما یا یکی از دوستان شما را نجات خواهد داد و در روز سختی به داد شما خواهد رسید.

دیسک قابل اجرای Hiren :

hirenboot

hirenboot

این مجموعه شاید بهترین بسته نرم افزاری است که می تواند به کمک یک سیستم مشکل دار بیاید. هر تکنسین فناوری اطلاعات و هر کاربر پیگیر فناوری احتمالا کارش به دیسک بوت Hiren افتاده است و اگر تجربه کار با آن را داشته باشد از قابلیت های فراوان آن قصه های زیادی برای تعریف کردن دارد.

این بسته که تنها با تمرکز بر رفع اشکال سیستم های ویندوز ارائه شده شامل گنجینه ای از نرم افزار های کاربردی از جمله کشف بدافزار و Rootkit ها ، آنتی ویروس ، پاک کننده فایل های موقت ، تهیه نسخه پشتیبان  از داده ها و درایو ها ، اسکن سخت افزار سیستم ، اسکن پارتیشن ها ، تهیه ایمیج از اطلاعات و ذخیره آنها و باز کننده های رمز عبور می شود. همچنین امکان فلش کردن BIOS یا پاک کردن CMOS در صورت لزوم نیز وجود دارد. این دیسک بازیابی کاملا مجانی است و به شما توصیه می کنیم یک کپی از آن را همواره در دسترس داشته باشید.

دیسک Knoppix :

knoppix

knoppix

نمی توان از دیسک های بازیابی سیستم صحبت کرد و از قدیمی ترین آنها نام برد: Knoppix. این دیسک نوری Live لینوکس معادل دیسک های قابل اجرا در ویندوز به جای یک رابط کاربری و مجموعه ای از گزینه های تحلیل و عیب یابی سیستم، پس از بالا آمدن یک سیستم عامل کاملا کاربردی را برای سیستم مشکل دار شما فراهم می کند. سیستم عامل Knoppix حدود هزار بسته نرم افزاری دارد که می توانید از میان آنها ابزار های رفع عیب ، آزمایش سخت افزاری ، بازیابی داده و کلون کردن درایو ها را انتخاب کنید و در عین حال مرورگر وب ، ابزار های ویزایش تصویر و پخش کننده های چند رسانه ای  نیز در اختیار داشته باشید.

یک نسخه DVD از دیسک Knoppix با نام Maxi نیز وجود دارد که بیش از ۲۶۰۰ نرم افزار را در یک مجموعه ۴٫۷ گیگابایتی به صورت یک جا به شما عرضه می کند. بیشتر نرم افزار های موجود در هر دو این بسته ها یا مجانی هستند یا لیسانس متن باز دارند ، گرچه برخی نرم افزار های پولی  نیز در کنار آنها گنجانده شده اند.

دیسک UBCD :

UBCD

UBCD

دیسک بوت UBCD مانند دیسک Hiren مجموعه گسترده ای از نرم افزار های کاربردی دارد و سیستم های لینوکس و ویندوز را رفع عیب می کند. این دیسک برای رفع تمامی خطاهای سیستم مناسب است و مجهز به ابزار های کلون کردن درایو و بازیابی داده ، آزمایش سخت افزاری ، اسکن پارتیشن ها و سایر ابزار های تعمیر سیستم نیز هست. هدف تیم سازنده UBCD گردهم آوردن بیشترین تعداد ابزار های رفع عیب روی یک CD bootable قابل اجراست. که باید گفت به آن بسیار نزدیک شده اند. UBCD به صورت مجانی برای دانلود در دسترس است ، پس مراقب باشید که برای تهیه آن هزینه ای نپردازید.

نرم افزار Driver Droid :

drive-droid

drive-droid

با اینکه این نرم افزار مشخصا یک دیسک قابل اجرا نیست، اما بسته Drive Droid که برای دستگاه های دارای اندروید طراحی شده ، بسیار مفید سات و می توانید همیشه یک نسخه از آن را در جیب داشته باشید.

کاربران اندروید که دستگاه خود را روت کرده باشند می توانند از مجموعه گسترده نرم افزار های کاربردی لینوکس این بسته که به صورت یک حافظه USB قابل اجرا بالا می آید ، استفاده کنند. این مجموعه برای زمانی مناسب است که دسترسی به درایو نوری نداشته باشید و بخواهید به صورت فوری سیستم را سرپا کنید.

دیسک System Rescue CD :

این مجموعه با همین نام ، System Rescue CD موجود است و یک دیسک بازیابی بر پایه لینوکس  است که به منظور رفع عیب سیستم های ویندوز و لینوکس طراحی شده است. این مجموعه سرشار از ابزار های ضد ویروس ، بدافزار و روت کیت ، مدیریت و کلون کردن پارتیشن هاست  و برای عیب یابی و رفع مشکلات شبکه بسیار کاربرد دارد. همچنین این مجموعه یک نرم افزار یه درد بخور رایت لوح فشرده دارد که به شما امکان می دهد حین برطرف کردن مشکلات سیستم ، از داده های مورد نظرخود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

می توان از این مجموعه به صورت یک دیسک قابل اجرا یا با استفاده از پورت USB استفاده کرد و مانند بهترین نعمات زندگی ، کاملا مجانی است. بسیاری از تکنسین های حوزه فناوری اطلاعات پس از کرش کردن یک سیستم به این مجموعه روی می آورند و با توجه به قابلیت های این مجموعه دلیل این امر روشن است.

دیسک کیت بازیابی Trinity :

این مجموعه برای عیب یابی خطا های رایج ویندوز و لینوکس طراحی شده است. خالق این مجموعه ، Tom Kerremans ، این لوح فشرده Live را برای بازاریابی سیستم های مشکل دار با استفاده از گسترده ای از آنتی ویروس ها و اسکنر های بدافزار ، ابزار های بازیابی رمز عبور ، بازیابی پارتیشن های دیسک سخت نرم افزار های کاربردی کلون کردن درایو ها ساخته است. مجموعه ابزار های فراهم شده در این دیسک بازیابی به گستردگی Hiren یا UBCD نیست ، اما داشتن یک نسخه از این لوح فشرده می تواند بسیار مفید باشد. این بسته نرم افزاری مانند بیشتر موارد این فهرست مجانی است ، پس یک کپی از آن را برای خود تهیه کنید، زیرا ممکن است برخی نرم افزار های موجود در این بسته در سایر بسته ها بافت نشود.

دیسک بازیابی خود ویندوز :

Windows-Recovery

Windows-Recovery

سیستم عامل ویندوز خود نیز یک دیسک بازیابی داخلی (built in) دارد. همه این دیسک های بازیابی سیستم ویندوز دارای کارکرد مشابه هستند ، اما بسته به نسخه سیستم عامل ویندوز نصب شده روی سیستم ، برای درست کردن هر یک از آنها روش متفاوتی وجود دارد.

برای یاد گرفتن روش ساخت دیسک بازیابی سیستم برای نسخه مخصوص به سیستم خود ، می توانید با تایپ Windows Recovery Disc در قسمت Help ، دستور العمل مربوط به آن را مشاهده کنید. دیسک های بازیابی ویندوز را می توانید هم به صورت لوح فشرده و هم در حافظه فلش ایجاد کرده و برای بالا آوردن سیستم مشکل دار خود از آن استفاده کنید.

 

 

tablighat

Omid Ka

به طراحی وب و همچنین کار با سیستم مدیریت های مختلف علاقه مندم و همچنین در زمینه اخبار فناوری و تکنولوژی در خدمت دوستداران پی سی دراپ هستم :-)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *