۹ ترفند مخفی برای استفاده بهتر از فایرفاکس

tablighat

۹ ترفند مخفی برای استفاده بهتر از فایرفاکس

فایرفاکس

فایرفاکس

مرورگر مروزیلا فایرفاکس در حال حاضر محبوب ترین مرورگر اینترنتی در میان کاربران ایرانی است.با وجودی که در قسمت Options می توانید تنظیمات زیادی را به سلیقه خود تغییر دهید اما حرفه ای ها می توانند کمی عمیق تر شوند و با پذیرفتن کمی ریسک امکانات و بهینه سازی های بیشتری را روی فایر فاکس اعمال کنند.برای این کار کافیست در نوار آدرس عبارت about:config را تایپ کرده و اینتر کنید و سپس با فشردن دکمه،به فایر فاکس قول دهید که مواظب هستید چه می کنید! چرا که اگر  به دلخواه و بدون اطلاع از موارد این صفحه اقدام به تغییر آن ها کنید ممکن است فایر فاکس شما از کار بیفتد یا به  خوبی عمل نکند. به هرحال در این صفحه می توانید کار های زیر را انجام دهید.

هشدار برای ذخیره تب ها:این امکان به دلیل نامعلومی از نسخه های جدید فایرفاکس حذف شده است.اگر دوست دارید هنگام بستن پنجره مرورگر تب های باز ذخیره شوند و بعدا بتوانید آن ها را دوباره باز کنید.در قسمت جست و جوی این صفحه browser.showQuitWarning را وارد کرده سپس با دابل کلیک مقدار آن را به True تغییر دهید.

عدم اسکن ویروس فایل های دانلودی:فایرفاکس به صورت خودکار پس از دانلود فایل ها آن ها را با آنتی ویروس پیش فرض سیستم اسکن می کند.اگر فایل دانلودی شما حجیم باشد این عمل زمان بر خواهد بود.borwser.download.manager.scanWhenDone را پیدا کرده و مقدار آن را به false تغییر دهید.

پیش نمایش تب ها با Ctrl+Tab: در حالت معمولی با فشردن هم زمان این دکمه ها می توانید بین تب های باز سوییچ کنید.اما اگر مقدار browser.ctrlTab.previews را برابر با true قرار دهید آن گاه مانند Alt + Tab ویندوز قادر خواهید بود تا پیش نمایشی از تب ها را پیش از سوییچ به آن ها مشاهده کنید.

تغییر یا حذف میزان تاخیر پیش از نصب افزونه ها:می دانید که وقتی قصد نصب افزونه ای را در فایرفاکس دارید مرورگر به صورت پیش فرض دو ثانیه تاخیر و هشدار را نمایش می دهد.اگر دوست ندارید معطل می توانید مقدار secutity,dialog_enable_delay را برحسب میلی ثانیه به مقدار دلخواهتان تغییر دهید ویا با قرار دادن عدد صفر این تاخیر را حذف کنید.

پیست متون با کلیک وسط:یک ترفند جالب و بعضی اوقات مفید که در نسخه لینوکسی فایرفاکس به صورت پیش فرض فعال است.با تغییر دادن مقدار middlemouse.paste به true قادر خواهید بود با با کلیک وسط موس متونی را که کپی کرده اید در جای دلخواه در مرورگر پیست کنید.

افزایش سرعت مرور وب:فایرفاکس قابلیتی به نام pipelining دارد که می توانید در افزایش سرعت لود صفحات موثر باشد.با این ویژگی فایرفاکس  قادر خواهید بود به جای ارسال و دریافت در خواست ها به سرور های مختلف به صورت تک تک آن ها را هم زمان ارسال کند.این شیوه البته توسط  تمامی سایت ها پشتیبانی نمی شود اما فعال کردن آن هم ضرری ندارد.برای این کار کافی است مقادیر زیر را برابر true قرار دهید:

network.pipelining

network.http.proxy.pipelining

network.http.pipelining.ssl

زوم یکسان برای همه سایت ها:اگر از لپ تاب های با وضوح فول اچ دی یا رتینا استفاده می کنید احتمالا مجبورید برای بهتر دیدن بعضی سایت ها روی صفحات زوم کنید. فایرفاکس به صورت پیش فرض تنظیمات زوم مخصوص هز سایت را به خاطر می سپارد که البته چیز خوبی است؛اما اگر می خواهید برای همه سایت ها یک درجه زوم یکسان داشته باشید می توانید browser.zoom.siteSpecific را روی False تنظیم کنید.

پیش نمایش تب ها در نواز وظیفه:اینترنت اکسپلورر بر خلاف فایرفاکس و کروم تب ها را در نوار وظیفه پایین صفحه ویندوز به صورت پنجره های جداگانه حساب می کند و با نگه داشتن نشان گر موس روی آیکون می توانید پیش نمایش تب ها را مشاهده کنید.برای فعال کردن این قابلیت در فایرفاکس کافیست مقدار browser.taskbar.previews.enable را به true تغییر دهید.

آزادسازی رم هنگام عدم استفاده:به صورت پیش فرض ویندوز برنامه هایی را که minimize می کنید طوری تنظیم می کند که از رم کمتری استفاده کنند اما فایرفاکس اینگونه عمل نمی کند؛ به این ترتیب اگر تب های  زیادی را باز کرده باشد و حافظه رم سیستم کم باشد دچار مشکل می شوید.برای حل این مشکل روی هر جای دلخواه از صفحه about:config راست کلیک کرده و از منوی New گزینه Boolean را انتخاب کنید.حالا نام را Config.trim_On_minimize و مقدار را true انتخاب کنید.

منبع:دیجیتال همشهری

tablighat

Omid Ka

به طراحی وب و همچنین کار با سیستم مدیریت های مختلف علاقه مندم و همچنین در زمینه اخبار فناوری و تکنولوژی در خدمت دوستداران پی سی دراپ هستم :-)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *