آموزش حل برخی مشکلات اندروید 5

اندروید 5

راهنمای حل برخی مشکلات شایع در اندروید 5

مشکل ری استارت شدن اپلیکیشن ها در پس زمینه

یکی از جدیدترین مشکلات کشف شده در اندروید 5 ، یک باگ است که باعث می شود برنامه ها به صورت خودکار در پس زمینه ری استارت شوند. با اینکه چند برنامه آخر اجرا شده باید در پس زمینه فعال باقی بمانند تا وقتی کاربر به آنها باز می گردد به سرعت بالا بیایند ، اما حتی برنامه هایی مانند برنامه های پیام رسان یا شبکه های اجتماعی که بیشترین فعالیت خودکار و هشدار اعلام شده را دارند نیز از این مشکل مصون نمانده اند. این امر در نهایت با بیشتر شدن زمان فعالیت دستگاه باعث مشکلاتی در عملکرد آن می شود. جالب آنکه تنها راه حلی که تاکنون برای رفع این مشکل ارایه شده ، ری استارت کردن خود دستگاه است! البته به احتمال خیلی زیاد گوگل به زودی این نقص را با یک بسته جدید رفع خواهد کرد.

پیغام خطای Missing System.img

مشکلات اندروید 5 ممکن است حتی قبل از آنکه Lollipop را روی دستگاه خود نصب کنید دامن شما را بگیرد. برخی از کاربران گوشی Nexus 5 که فایل image کارخانه ای را روی گوشی خود فلش کرده اند حتی با نصب سیستم عامل هم به مشکل برخورده اند. این دسته از کاربران در حین نصب با پیغام خطایی مبنی بر نبود فایل System.img مواجه می شوند. اما این مشکل چندان بزرگی نیست و در صورتی که از یک دستگاه Nexus 5 استفاده می کنید و قصد بروز رسانی سیستم عامل خود را دارید ، به جای استفاده از فایل Flashall.bat فایل های img را به صورت دستی و یک به یک روی گوشی فلش کنید . در صورت تمایل می توانید با کمی جست و جو در اینترنت راهنمای کامل فلش کردن اندروید 5 برای Nexus 5 را بیابید.

مشکلات اتصال به WiFi در اندروید 5

کاربران Nexus 5 که از اندروید جدید استفاده می کنند با مشکل اتصال به شبکه های WiFi نیز رو به رو شده اند همان باگ بروز رسانی آشنا که قصد رفتن هم ندارد ! برای این مشکل نیز تنها مجموعه ای از راه حل های دم دستی پیشنهاد شده است : خاموش و روشن کردن حالت هواپیمای گوشی ، پاک کردن و اتصال مجدد به شبکه ، راه اندازی مجدد گوشی ، ریست کردن روتر بی سیم یا تغییر فرکانس مورد استفاده شبکه WiFi. البته همان طور که پیداست این راه حل های همگی مقطعی هستند و برای حل دائمی این مشکل باید منتظر بسته رفع عیب گوگل بمانید.

مشکل باتری 

مثل همیشه ، با هر بار نصب یک نسخه از firmware اندروید ، برای برخی کاربران مشکلات مصرف باتری بروز پیدا می کنند . این مشکل تقریبا همیشه به این دلیل پیش می آید که نسخه جدید روی firmware قبلی و نه به صورت جایگزین نصب می شود. مسلما وقتی همه چیز در دستگاه شما روال مشخصی تنظیم شده ، تغییر کل زیر بنای آن باعث ایجاد مشکل خواهد شد . پس وقت آن رسیده که تنبلی را کنار بگذارید و پس از تهیه یک نسخه پشتیبان کامل ، گوشی خود را به شرایط کارخانه برگردانید. برای انجام این کار می توانید به آدرس Setting > Back Up & Reset بروید ، یا به صورت دستی و سخت افزاری این کار را انجام دهید. برای اطلاع از روش انجام ریست گوشی خود به صورت سخت افزاری می توانید به سایت شرکت سازنده یا انجمن های کاربری مراجعه کنید.

اندروید 5

اندروید 5

مشکل پخش ویدئو

کاربران Nexus 7 با ارتقا سیستم عامل خود به Lollipop با مشکلاتی در زمینه پخش ویدئو مواجه شده اند. به نظر نمی رسد این مشکل محدود به اپلیکیشن خاصی باشد ، اما همان طور که انتظار می رود برنامه YouTube در مرکز مشکلات قرار دارد. همچنین هر برنامه طرف سومی که از پخش کننده پیش فرض اندروید برای ویدئو استفاده کند نیز با مشکل مواجه می شود. اگر از اپلیکیشن YouTube زیاد استفاده می کنید ، به آدرس Setting > Apps رفته و این اپلیکیشن را پیدا کنید. Cach را خالی کرده و دوباره تلاش کنید. ، یا برای رفع موقت مشکل دستگاه را خاموش و روشن کنید. در صورتی که این مشکلات ادامه پیدا کرد ، همیشه می توانید برنامه را پاک کرده و مجددا نصب کنید. برخی کاربران گزارش داده اند که مشکل شان با این روش حل شده ، در حالی که در برخی موارد این طور نیست.

مشکل چراغ قوه

در این مورد ، اگر به هر دلیلی ، از جمله گم کردن کلید ها زیر مبلمان ، برای مدت طولانی از چراغ قوه استفاده کنید و برنامه به صورت خودکار خاموش شود ، هم چراغ قوه و هم دوربین تا وقتی که دستگاه خاموش و روشن نکنید در دسترس نخواهد بود. این مشکل عجیب در نسخه های اولیه مخصوص توسعه دهندگان نیز مشاهده شده بود و جای تعجب است که شرکت گوگل کاری برای رفع این مشکل نکرده است ، چرا که جزو مشکلات رایج کاربران Nexus 5 است.

حذف قسمت نوارهای جدید در Chrome

مرورگر وب شرکت گوگل یعنی کروم در اندروید جدید به صورت پیش فرض نوارهای جدید باز شده را در صفحه برنامه های اخیر نمایش می دهد . اما برای بسیاری از کاربران این موضوع بزرگ ترین نقص رابط کاربری اندروید 5 به شمار می آید اما خوشبختانه ، راه حل این مسئله بسیار ساده است. کافی است به سادگی وارد بخش تنظیمات Chrome شده و گزینه merge tabs and apps (به معنی یکپارچه کردن نوار های مرورگر و برنامه های پس زمینه ) را به حالت آشنای سابق ، یعنی جعبه نشان دهنده تعداد نوار های باز در انتهای نوار آدرس بازگردانید.

اندروید 5

اندروید 5

فاجعه صفحه برنامه های اخیر در اندروید 5

حالت نمایش برنامه های اخیر ( که معمولا با نگه داشتن دکمه Home برای چند ثانیه بالا می آید ) در اندروید جدید به صورت یک دسته ورق یا کاغذ پشت سر هم طراحی شده و جزو توانایی های جدید آن در انجام چند امر به صورت همزمان به حساب می آید ، اما همه کاربران موافقی نسبت به آن نشان نداده اند . برخی کاربران ادعا می کنند که با افزایش تعداد برنامه ها و صفحات وب در این نما ، عملکرد گوشی شان دچار اخلال می شود ، در حالی که بعضی متوجه شده اند که حتی کارت هایی که از دسته حذف شده اند نیز به طور راز آلودی به این قسمت باز می گردند.

در اندروید جدید ، حتی با خاموش و روشن کردن دستگاه نیز برنامه های اخیر نمایش داده شده تغییری نمی کنند ، پس تنها راه حل ، استفاده از انگشتان مبارک برای حذف برنامه های موجود در فهرست است! استفاده از یک گیره دستی برای افزایش قدرت عضلات دست نیز به شدت توصیه می شود.

اندروید 5

اندروید 5

سرویس OTA در دستگاه های تغییر یافته یا روت شده به درستی کار نمی کند

این موضوع که گوگل نمی خواهد همه کاربران دستگاه خود را روت کنند ، firmwareآن را عوض کرده و یا تغییر دیگری درآن به وجود بیاورند نباید چندان عجیب باشد. با این که این سیستم عامل متن باز است و از قوانین آن پیروی می کند ، اما این موضوع به آن معنی نیست که سازندگان و توسعه دهندگان باید از هر تغییری پشتیبانی کنند. از جمله مواردی که این موضوع را بیشتر روشن می کند ، عدم دسترسی کاربران دستگاه های روت شده یا تغییر یافته به نسخه آخر اندروید از طریق سرویس OTA است . خوشبختانه دلایل اعمال این محدودیت و روش رفع آن بسیار ساده هستند . کافی است سیستم عامل کارخانه ای گوشی هوشمند خود را دوباره فلش کنید تا OTA به خوبی کار کند.

حذف حالت Silent ، منوی دکمه روشن / خاموش و تیکر نوار وضعیت

متاسفانه این موارد تحت عنوان ((بهبود بخشی ))‌از اندروید حذف شده اند. دیگر کابران نمی توانند با نگه داشتن دکمه کاهش شدت صدا وارد حالت بودن صدا شوند(تنها می توان گوشی را در حالت ویبره قرار داد) یا با نگه داشتن دکمه روشن / خاموش برای چند ثانیه به حالت هواپیما و ریست نرم افزاری دسترسی داشته باشند.تیکر نوار وضعیت نیز که خلاصه ای از محتوای هشدار های برنامه های مختلف را به نمایش می گذاشت نیز در آخرین نسخه اندروید به کل حذف شده است. البته انتظار می رود که با قیام کاربران خشمگین ! تغییراتی در این سیستم اعمال شود ، یا دست کم راهی برای دستکاری این تنظیمات در نظر گرفته شود.

اندروید 5

اندروید 5

پیغام خطای مشکل به روز رسانی اندورید به نسخه 5 از طریق سرویس OTA

آن دسته از صاحبان گوشی های Nexus 9 که بسته بروز رسانی به سرعت پس از عرضه عمومی اندروید 5 نصب کرده اند برای نصب نسخه جدید سرویس OTA ( که برای بروز رسانی خودکار سایر برنامه ها و سرویس ها توسط اپراتور تلفن همراه به صورت بدون سیم به کار می رود ) با مشکل رو به رو شده اند. پس از نسب نسخه جدید ، تقریبا گوشی به کلی هنگ می کند سپس به نسخه قبلی باز می گردد. اگر با نصب اندروید به اندازه کافی آشنایی دارید ، به راحتی می توانید آخرین نسخه کارخانه ای فایل image آن را به صورت دستی روی گوشی Nexus 9 خود فلش کنید. در غیر این صورت هم باید منتظر باشید تا گوگل برای رفع مشکل شما چاره ای بیندیشد.

 

Omid Ka

به طراحی وب و همچنین کار با سیستم مدیریت های مختلف علاقه مندم و همچنین در زمینه اخبار فناوری و تکنولوژی در خدمت دوستداران پی سی دراپ هستم :-)

مطالب مرتبط

12 دیدگاه‌

 1. علی یاراحمدی گفت:

  سلام. اندروید5.1.1 بر روی گوشی سامسونگ گرند سیم کارت 2 صدا رد وبدل نمی شود.یعنی میشه تماس گرفت هم خروجی وهم ورودی اما سیم 2جواب که داده میشه یا جواب بدی صدا نمیاد وسکوت است در صورتی که راه حلی دارد لطفا اطلاع رسانی کنید.علی یاراحمدی بروجرد

 2. Omid Ka گفت:

  با سلام
  شما یکبار گوشی رو از طریق تنظیمات فکتوری ریست کنید احتمالا مشکل حل میشه.
  باتشکر

 3. ali گفت:

  سلام من Htc desire820 دارم گوشیم بعده اپگرید شارژرو قطع میکنه در حین شارژ هندزفریرو کانکت نمیکنه اگه یکم از روشن کردن بگزره و اینکه مدامم برنامه car باز میشه یعنی مثلا خودکار هفته ای سه بار این ایرادا از لالی پاپه؟

 4. احمد گفت:

  سلام
  اندروید رسمی 5.1.1 رو روی هواوی آنر 4 سی نصب کردم و بعد از مدتی متوجه شدم گوشیم قادر نیست از طریق بلوتوث یا زاپیا فایلی رو دریافت یا ارسال کنه…
  البته با بعضی گوشیا مشکلی نداره…
  اگه امکانش هست کمک کنید.
  ممنون از سایت خوبتون

 5. محمد گفت:

  سلام من گوشیم هواوی p8 هست اندروید ۵ ولی برنامه هارو که میبندی مخصوصا برنامه های نوتیفیکشن دار کار نمیکنن تا وقتی باز نشه مشکل از کجاس از انذرویده یا ایراد نرم افزاری

 6. Omid Ka گفت:

  با سلام
  به احتمال زیاد شما ناتیفیکشین برنامه ها رو قطع کردید در غیر این صورت این یکی از مشکلات اندروید 5 است و شما باید یکبار گوشی رو به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید که احتمالا مشکل حل میشه فقط یادتون باشه که از اطلاعاتتون بک آپ بگیرید چون حذف میشن

 7. Omid Ka گفت:

  با سلام
  بله پس از آپدیت اندروید مشکلات زیادی بر روی اسمارت فون ها ایجاد شد چرا که پس از بروزرسانی حتما باید گوشی رو یکبار به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید تا مشکلات این چنینی برطرف بشه فقط این نکته رو یادتون باشه که اط اطلاعاتتون بک آپ تهیه کنید چون بعد از بازگردانی به تنظیمات کارخانه پاک میشن

 8. Omid Ka گفت:

  با سلام شما یکبار به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید یا به اصطلاح Rest کنید فقط به خاطر داشته باشید که اطلاعاتتون پاک میشه قبلش بک آپ تهیه کنید

 9. mahdi گفت:

  باسلامگوشی من galaxy s4 استاندروید را ارتقا دادم به 5 حالا کلیدهای بک وسمت چپ کار نمی کنه لطفا راهنمایی بفرمایید

 10. Omid Ka گفت:

  با سلام
  پس از بروزرسانی مشکلاتی این چنین در اندروید به وجود می آید … ابتدا از فایل های صوتی و تصویری و عکس های خود بک آپ گرفته و در جای دیگر نگهدارید … سپس از طریق تنظیمات گوشی را ریست فکتوری کنید. برای این کار کافیست به Setting و سپس Storage رفته و در آخر گزینه Reset را بزنید … اگر Pattern یا رمز برای بازشدن گوشی قرارداده باشید از شما خواسته می شود … وارد کنید سپس گوشی ریست می شود و دوباره پس از فرآیند ریست بالا می آید و چک کنید ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر

 11. سعيد گفت:

  سلام و خسته نباشيد
  گوشي من lg g3 مدل d855 و نسخه نرم افزارش هم v20h-ame-xx هست و چند وقتي به اندرويد 5.0 توسط خود گوشي ارتقاش دادم اما الان در قسمت بروز زساني آپديت جديدي بنام v20i-feb-26-2015 اومده كه حجم 21.03 مگ داره ولي ديگه نمي تونم از طريق خود گوشي فايلش رو دريافت كنم و همچين پيغامي ميده: “اشكال در سرور. لطفا بعدا سعي كنيد”
  2 ماهي ميشه اينطوريه.
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

 12. Omid Ka گفت:

  با سلام
  بله اون آپدیت 21 مگابایتی برای رفع مشکلات در بروزرسانی اولیه به اندروید 5 است.دلیل بروز رسانی نشدن ممکن است از ISP یا همان شرکت سرویس دهنده اینترنت شما باشد. بهترین راه حل این است که شما از طریق LG Backup از اطلاعات خود فایل پشتیبان گیری تهیه کنید. و به نمایندگی های مادیران در شهر خود بروید و از آن ها بخواهید دستگاه شما رو به اندروید 6 بروز رسانی کند. چرا که به تازگی این بروز رسانی برای جی 3 در دسترس است ولی بر روی گوشی نمی توان دریافت کرد و نصب کرد . بهترین راه استفاده از نمایندگی شرکت مادیران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *