IPv6 چیست؟

tablighat

IPv6 چیست؟

اینترنت  IP یا Internet Protocol آدرسی برای شناسایی کامپیوترها در شبکه است.

دو روش برای آدرس دهی IP در جهان رایج است: IP version 4.0 –  IP version6.0
IPv4 در سال ۱۹۸۳ایجاد شد و تاکنون رایج‌ترین روش کار بود. در این روش از اعداد ۳۲ بیتی استفاده می‌شود. یک نشانی IP با ۴ عدد که توسط نقطه از یکدیگر جدا شده‌اند مشخص می‌شود.
مثال: ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱
هر عدد در این نشانی بین صفر تا ۲۵۵ است، پس آدرس دهی بین  ۲۵۵ .۲۵۵ . ۲۵۵ . ۲۵۵ تا ۰٫ ۰ . ۰ .۰ قابل تعریف است. در این روش می‌توان ۴ بیلیون آدرس منحصر بفرد ایجاد کرد. اما با گسترش چشم‌گیر ابزار و وسایل‌های ارتباطی این مقدار کفاف جهان امروز را نمی‌دهد. بنابراین از پروتکل جدیدی باید استفاده کرد.
IPv6 در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد و از روش ۱۲۸بیتی استفاده می‌کند، در نتیجه از سیستم عددنویسی هگزا (۱۶تایی) بهره می‌برد.

این آدرس‌ها در مبنای ۱۶ نوشته می‌شوند و شامل ۳٫۴۰۳× ۱۰۳۸ آدرس هستند.
 
سوالی که اکنون مطرح است این است که این مقدار IP تا چه زمانی نیاز ما را برطرف می‌کند؟

IP

IP

امکانات و ویژگی های جدید  IPv6

افزایش فضای آدرس دهی : یکی از مهمترین مزایای IPv6 ، افزایش تعداد فضای آدرس دهی است . فضای آدرس دهی IPv6 به اندازه ای زیاد است که شاید نتوان آن را با فضای آدرس دهی IPv4 مقایسه نمود . در IPv4 ، تعداد ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ فضای آدرس دهی وجود دارد در حالی که این عدد در IPv6 به عدد  ۳۴۰,۲۸۲,۳۶۶,۹۲۰,۹۳۸,۴۶۳,۴۶۳,۳۷۴,۶۰۷,۴۳۱,۷۶۸,۲۱۱,۴۵۶  می رسد . افزایش آدرس های سراسری قابل روت به سازمان ها این اجازه را خواهد داد  که مسیر خود را از آدرس های IP غیرقابل روت ارائه شده توسط NAT جدا نموده و برنامه های مورد  نیاز خود را در یک محیط واقعی  end-to-end استفاده نمایند .

امنیت اجباری : با این در IPv4 امکان استفاده از IPsec ( برگرفته از Internet Protocol security  ) وجود دارد ، ولی توجه داشته باشید که ویژگی فوق  به عنوان یک قابلیت جدید به پروتکل فوق اضافه می گردد تا از آن در مواردی نظیر tunneling ، رمزنگاری شبکه به منظور دستیابی راه دور VPNs ( برگرفته از  Virtual Private Networks ) و ارتباط با سایت ها استفاده گردد . تعداد زیادی از سازمان ها از پروتکل IPsec در موارد خاصی استفاده می نمایند ولی وجود موانعی نظیر NAT ، می تواند زمینه بکارگیری آن را با مشکل مواجه نماید .
در IPv6 ،‌ پروتکل IPsec به عنوان بخشی الزامی در پیاده سازی مطرح شده است تا به کمک آن یک زیرساخت امنیتی مناسب به منظور ارائه سرویس های امنتیی نظیر تائید ، یکپارچگی و اعتمادپذیری فراهم گردد . ظرفیت عملیاتیIPsec بگونه ای است که سازمان ها به کمک آن می توانند وضعیت مدل امنیتی خود را بهبود و سیاست های امنیتی خود را توسعه دهند .

extension header : با این که هدر IPv6 در مقام مقایسه با IPv4 بسیار ساده تر شده است ، ولی با ارائه extension header ، امکان ارائه قابلیت های پیشرفته در سطح هدر و بسته اطلاعاتی IP پیش بینی شده است . با اضافه کردن هدر به هدر پایه IPv6 قابلیت های چشمگیری برای قابلیت های آتی به آن اضافه شده است . بدین ترتیب ، هدر پایه ثابت خواهد ماند و در صورت ضرورت می توان قابلیت های جدید را از طریق extension header به آن اضافه نمود . در آینده می توان از extension header برای پیاده سازی سرویس ها و برنامه های ارائه شده توسط یک فریمورک استاندارد و به عنوان قابلیت های جدید در IPv6 استفاده نمود .

برای اینکه تست کنید آی پی شما IPv6 است می توانید به اینجا مراجعه کنید.

SRCO

 

 

 

tablighat

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *